Wesoła zabawa, moc atrakcji i mnóstwo uśmiechów, czyli spotkanie z Mikołajem w Daleszycach

3 grudnia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Daleszycach odbyło się wyjątkowe i długo wyczekiwane przez dzieci spotkanie z Mikołajem. Była darmowa wata cukrowa, popcorn, konkursy, prezenty oraz cały wachlarz zabaw i kreatywnych zajęć. Uczestnicy wydarzenia nie mogli narzekać na nudę, bo to słowo było w tym dniu całkowicie nieobecne.
Na spotkanie z Mikołajem zostały zaproszone wszystkie dzieci z terenu gminy Daleszyce. Poprowadził je Teatr Zbożowy Fundacji Studio TM z Kielc. – Animatorami są dzisiaj aktorzy, którzy zostali przez nas odpowiednio przygotowani do tego wydarzenia – poinformowała Renata Segiecińska, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Daleszycach. – Zabawa zaczęła się porannymi biegami. Udało nam się zorganizować bieg Elfów, w którym wzięły udział dzieci wraz ze swoimi rodzicami. A więc była porządna rozgrzewka, a później dużo dobrej zabawy i szczerych uśmiechów – dodała kierownik Renata Segiecińska.


Warto dodać, że spotkanie mikołajkowe było częścią projektu o nazwie „SOS dla Rodziny” realizowanego na rzecz rodzin zagrożonych i dotkniętych przemocą, mieszkających na terenie gminy Daleszyce. Został on uruchomiony w czerwcu bieżącego roku i powstał dzięki współpracy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Urzędu Miasta i Gminy w Daleszycach. Projekt został nagrodzony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jako najlepszy w kraju. Opierał się na cyklu terapeutycznych warsztatów teatralnych, podczas których najmłodsi uczyli się otwartości, komunikowania swoich potrzeb oraz rozpoznawania własnych emocji i radzenia sobie z nimi, bez używania przemocy.
Uroczystość rozpoczęła się muzykoterapią. – Aktorzy zapewnili mnóstwo zabawy aktywizującej i dużo ruchu. Były ciekawe konkursy i paczki od Mikołaja, które zawierały gry dydaktyczne oraz słodycze. Udało się je zakupić w ramach projektu „SOS dla Rodziny”. Organizatorem tego wydarzenia był Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce, który mocno nas skupia wokół tej idei – mówiła Renata Segiecińska.
Jak poinformował Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce, Dariusz Meresiński, dzięki dobrej współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Daleszycach Mikołajki zorganizowano tu już po raz drugi. – W tegorocznej edycji spotkania z Mikołajem wzięło udział ponad 150 dzieci – powiedział burmistrz Dariusz Meresiński. – Dzieci są uśmiechnięte i zadowolone, a to jest dla nas najważniejsze. Cieszy fakt, że rodzice przyprowadzają tu swoje pociechy nie tylko dlatego, że jest tu Święty Mikołaj, ale także dlatego, że jest tu mnóstwo ciekawych zajęć. Dzieci mogą się bawić oraz spędzić miło i sympatycznie popołudnie. A w tym czasie dorośli mają możliwość ze sobą porozmawiać i trochę odpocząć. Bardzo ważna jest ta chęć integracji, bo przecież wspólne działanie jest fundamentem sukcesów w małych społecznościach – dodał burmistrz.
Zabawa Mikołajkowa była ostatnim spotkaniem warsztatowym odbywającym się w ramach programu „SOS dla rodziny”. – W ramach programu przeprowadziliśmy trening dziesięciu aspektów osobowości poprzez warsztaty artystyczne połączone z różnymi metodami teatralnymi, co było zaplanowanym zadaniem. Dzieci chętnie uczestniczyły w tych spotkaniach i były one bardzo owocne. Prawdopodobnie efektem tego będzie kontynuacja działań poza projektem. Ogromnie nas to cieszy, bo jest to aktywność, która w przyszłości procentuje, ponieważ wszyscy uczestnicy zajęć nabywają pewne umiejętności społeczne, uczą się koncentracji, odpowiedzialności, pracy w zespole i konsekwentnego działania. A nie zawsze w życiu codziennym mają możliwość wypracowania tej konsekwencji – dodała Dorota Anyż z Teatru Zbożowego Fundacji TM Kielc.