Mobilny Klub Seniora w gminie Daleszyce (relacja video TVP Kielce)

Wiosną na drogi gminy Daleszyce wyjedzie mobilny Klub Seniora. Specjalnie wyposażone auto z pracownikami socjalnymi będzie miało za zadanie dotrzeć do każdej starszej osoby w gminie. Po to by porozmawiać z nią, poradzić jej, być może pomóc.
Gimnastyka poranna, zajęcia plastyczne, czy kącik brydża. Wszystkie zajęcia organizowane w Klubie Seniora mają jeden wspólny cel – zdrowe ciało i spokojny umysł.
Lucyna Zawadzka maluje od 4 lat. Przyznaje, że dopiero w Klubie Seniora może oddać się swojej pasji w pełni. – Spełnienie moich marzeń, kiedyś nie mogłam malować, bo nie miałam na to czasu, a teraz kiedy jestem na emeryturze mam czas i przychodzę sobie i maluję – mówi pani Lucyna.
Takie kluby dla wielu osób to po prostu odskocznia od samotności. Tu zawiązują się relacje, na lata. – Przychodzą koleżanki, z którymi się znam głównie z klubu no i prowadzimy rozmowy przy herbatce czy kawce – opowiada Barbara Guzikowska. – Ludzie muszą mieć po prostu z kim spędzać czas, bo jeżeli zostają sami w domu, na emeryturach, często już partnera nie ma, odszedł na zawsze, albo w ogóle tak tylko sobie odszedł no to tutaj przynajmniej mamy więź – dodaje Witold Szarecki.
– Mamy około 350 stałych klubowiczów, w ciągu dnia pojawia się u nas między 40 a 50 osób – wyjaśnia Marcin Wójcik, kierownik Klubu Seniora w Daleszycach. Ale nie wszyscy mieszkańcy regionu mają możliwość skorzystania z takich miejsc. Dlatego w gminie Daleszyce pojawił się pomysł utworzenia mobilnego Klubu Seniora. Specjalnie wyposażony samochód, dojeżdżałby do każdej miejscowości, nawet tej najbardziej oddalonej. – Będziemy mieć wtedy pełne przekonanie, że mamy właściwie udrożnioną komunikację z drugim człowiekiem i, że nikt nie pozostanie pominięty tylko dlatego, że z różnych powodów nie może dojechać do Daleszyc – wyjaśnia Renata Segiecińska, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Daleszycach.
Wraz z mobilnym Klubem Seniora jeździłby pracownik socjalny, który oferowałby swoją pomoc na miejscu. Władze gminy są właśnie w trakcie szukania odpowiedniego pojazdu. Mobilny Klub Seniora najprawdopodobniej odjedzie do pierwszej miejscowości już wiosną.

Relacja video TVP Kielce

Źródło: kielce.tvp.pl