Uroczysta inauguracja działalności Mobilnego Klubu Rodzinnego w gminie Daleszyce – m-GOPSIK pojechał do ludzi

Innowacyjny, ciekawy i oryginalny pomysł – takie określenia dało się słyszeć na temat m-GOPSIKa, czyli samochodu służącego Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej Daleszyce do realizacji zadań w terenie. Będą zabawy dla dzieci, porady dla seniorów, a także pomoc przy wypełnianiu wniosków i dokumentów. A co najważniejsze, pracownicy społeczni dojadą do każdego z sołectw na terenie gminy Daleszyce.

 

 


m-GOPSIK wyruszył w teren

Uroczysta inauguracja działalności Mobilnego Klubu Rodzinnego m-„GOPSIK” miała miejsce 16 lipca na Rynku w Daleszycach, skąd bus po raz pierwszy wyruszył w teren. Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński wraz z dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Renatą Segiecińską powitali licznie przybyłych na tę okoliczność gości. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele placówek oświaty, kultury, ośrodków zdrowia, a także służby mundurowe oraz sympatycy projektu.
– Dzisiaj wyjątkowy dzień, ponieważ swoją działalność rozpoczyna klub łączący pomoc społeczną z zabawą dla dzieci i poradami dla seniorów – mówił burmistrz Dariusz Meresiński. – Oddajemy do użytku samochód Iveco, który został przystosowany do tego, aby stał się Mobilnym Klubem Rodzinnym wyjeżdżającym w teren kilka razy w tygodniu. Osoby dorosłe będą mogły załatwiać tu sprawy formalne, na przykład składać wnioski do programu 500+, starać się o zasiłek, czy zapomogę, a dzieci w tym czasie otrzymają doskonałe zaplecze do zabawy. Co ważne, z mobilnego klubu skorzystają także seniorzy. M-GOPSIK jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Chcemy, aby mieli bliższy dostęp do urzędu, czy też porad medycznych, a przy tym miło i sympatycznie spędzali czas – dodał burmistrz.

Bliżej ludzi

Jak podkreśliła dyrektor Renata Segiecińska, m-GOPSIK to filia MGOPS Daleszyce na kółkach, która będzie wielozadaniowa. – Pomysł narodził się z prostego, logicznego myślenia. Jeśli mieszkańcy nie mogą dojechać z różnych względów, czy to z powodu wieku, przewlekłych chorób, czy niepełnosprawności do Ośrodka Pomocy Społecznej, to znaczy, że ośrodek powinien dojechać do nich – zauważyła dyrektor MGOPS Daleszyce Renata Segiecińska. M- GOPSIK będzie docierał do wszystkich sołectw. Są już wyznaczone konkretne terminy i miejsca, w których będziemy spotykali się z mieszkańcami. W międzyczasie, w trakcie zajęć z dziećmi, pracownicy socjalni będą przemierzać na rowerach dane sołectwo i pytać ludzi, czy nie potrzebują pomocy. Chcemy być bliżej ludzi i spotykać się z nimi tam, gdzie mieszkają i żyją na co dzień. Głównym założeniem jest praca socjalna w terenie, bo pomoc socjalna w Daleszycach potrafi wyjść zza biurka i mierzyć się z problemami u ich źródła – podkreśliła kierownik Renata Segiecińska.

Objazdowe wakacje dla dzieci

Wraz z inauguracją działalności Mobilnego Klubu Rodzinnego rozpoczęły się objazdowe wakacje dla dzieci. – Tę akcję robimy wspólnie, czyli Urząd Miasta i Gminy Daleszyce , Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Daleszycach, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Daleszycach. M-GOPSIK będzie docierał do dzieci na terenie całej gminy Daleszyce zapewniając im bogaty wachlarz atrakcji w czasie całych wakacji – poinformowała kierownik Renata Segiecińska.
O zajęcia dla dzieci zadbał Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach. – Chcemy ciekawie zagospodarować czas wolny najmłodszym mieszkańcom gminy – mówił dyrektor MGOK Norbert Wojciechowski. – Dla każdej miejscowości mamy przygotowane po osiem konkurencji sportowych. Oprócz zajęć ruchowych będą też warsztaty z rękodzieła, czy plastyki. Przygotowaliśmy sztalugi, kartony, farby. Należy wspomnieć tu również o pracownikach Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Daleszycach, którzy przygotowali dla najmłodszych ciekawe bajki, a dla starszych inne zajęcia. Warto uczestniczyć w tych wakacjach, do czego serdecznie zachęcamy – dodał dyrektor Norbert Wojciechowski.
Koszt utworzenia Mobilnego Klubu Rodzinnego, czyli m-GOPSIKA, to 40 tysięcy złotych. Fundusze na ten cel pochodziły z budżetu MGOPS w Daleszycach.

Agnieszka Olech