Mediator potrzebny od zaraz!

Konflikt trwający miesiącami, rosnący problem dziedziczony z pokolenia na pokolenie? Już niedługo w gminie Daleszyce mediatorzy pogodzą zwaśnione rodziny. To właśnie tam powstanie jedyny w województwie świętokrzyskim Ośrodek Mediacji Rodzinnych, który przy pomocy wyszkolonej kadry pomoże porozumieć się skłóconym stronom. Projekt będzie dofinansowany w ramach ministerialnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.


Wysoka ocena projektu i dofinansowanie

Ośrodek Mediacji Rodzinnych powstanie w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie”, edycja 2016. Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Daleszycach pozyskał na przeciwdziałanie przemocy w rodzinie ponad 39 tysięcy złotych. Pieniądze te będą pochodziły z konkursu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. – Nasz projekt został bardzo wysoko oceniony. Znaleźliśmy się na siedemnastym miejscu w rankingu ogólnopolskim, co jest dużym sukcesem. To jedyne tego typu przedsięwzięcie w całym województwie świętokrzyskim – powiedziała Renata Segiecińska, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Daleszycach.

Problemy do rozwiązania

Konflikty rodzinne to bardzo poważny problem. Jak poinformował Dariusz Meresiński, Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce, do samorządowców zgłaszają się osoby z różnymi problemami prosząc o wsparcie. – Najczęściej to kłótnie o miedzę i podział majątku, najpoważniejsze to przemoc w rodzinie, której podłoże stanowi choroba alkoholowa – Dzięki wdrażanemu programowi możemy zaproponować skonfliktowanym rodzinom konkretną pomoc i profesjonalne rozwiązanie ich problemów. Będziemy przekonywać, że warto skorzystać z mediacji – powiedział Burmistrz.

Na konflikty najlepsza rozmowa

Pozyskane środki z konkursu ministerialnego, już niebawem, zostaną przeznaczone na przeszkolenie wybranej grupy osób. Będą to między innymi: pracownicy MGOPS, przedstawiciele Urzędu Gminy oraz pracownicy szkół. Szkolenie będzie dotyczyło zakresu mediacji, czyli umiejętnego prowadzenia rozmów w poważnych sprawach rodzinnych. – Mediacje mają służyć udrożnieniu komunikacji w rodzinach, pokazać, jak ważna jest rozmowa, wprowadzanie określonych zasad i trzymanie się ich – wyjaśniła kierownik Renata Segiecińska. – Mediacje będą również uczyć szacunku do drugiej osoby, tak by wartość społeczna, jaką jest rodzina przetrwała, żeby nie dochodziło do rozwodów – dodała.
Jak zapewniła szefowa MGOPS w Daleszycach, przeszkoleni pracownicy będą wspierani przez profesjonalnego mediatora z Krakowa, który posiada duże doświadczenie zawodowe. Mieszkańcy gminy z tych usług będą mogli korzystać już jesienią.
Projekt zakończy się dwudniowym wyjazdem rodzin z dziećmi objętymi pomocą asystenta rodziny Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, które na co dzień są świadkami konfliktów i przemocy.