Dwa tygodnie z atrakcjami. W Daleszycach uroczyście otwarta została „Baza Dziecięca”

baza-dziecieca005Trzy duże namioty stanęły za szkołą podstawową w Daleszycach. Wejście na teren „obozowiska” prowadzi przez zamaskowaną bramę, nad którą przybywających wita napis „Baza Dziecięca”. To tutaj przez najbliższe dwa tygodnie „stacjonować” będą maluchy odpoczywające na wakacjach zorganizowanych przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Baza została otwarta dla podopiecznych MGOPS i Świetlicy Integracyjno-Wspierającej „Promyczek”, ale – jak zapowiada kierownik Ośrodka, Renata Segiecińska – organizatorzy przygotowali również atrakcyjne propozycje dla wszystkich chętnych dzieci, które przyjdą w wyznaczone dni (2 sierpnia – wernisaż malarski na Placu Cedry, 3 sierpnia – Plaża Miejska na rynku w Daleszycach, 7 sierpnia – zajęcia sportowe w MGOK) z dorosłym opiekunem.


Wioska będzie otwarta do 11 sierpnia. „Obozować” w niej będzie blisko siedemdziesięcioro dzieci z różnych sołectw gminy Daleszyce. Towarzyszą im harcerze z 43 drużyny powiatu kieleckiego oraz zuchy z 69 gromady „Wesołe Ekoludki” z Daleszyc. Na oficjalnym otwarciu Bazy obecne były też przedszkolaki i żłobkowicze z Daleszyc. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonała pani z-ca Komendanta Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego w Kielcach, harcmistrz Elżbieta Kubiec wraz z Janem Cedro, dyrektorem szkoły w Daleszycach, który w imieniu burmistrza Dariusza Meresińskiego życzył dzieciom wspaniałych wrażeń. Najmłodszych serdecznie przywitała pani kierownik MGOPS Renata Segiecińska. Uroczystość uświetniły same maluchy – wypuszczając w powietrze kilkadziesiąt kolorowych balonów.
Każdy dzień w Bazie ma swój temat przewodni: pierwszy to „Dmuchawce, latawce, wiatr”, a w programie, po poczęstunku i zabawach integracyjnych, były też warsztaty z robienia latawców, które podczas kolejnych spacerów będą puszczane na rynku w Daleszycach.
W środę maluchy odkrywają „piękno Daleszyc”; przewidziano spacer do młyna i tworzenie prac plastycznych „Wspomnienia ze spaceru”. Wernisaż odbędzie się na Placu Cedry, na jego otwarcie zapraszane są wszystkie dzieci, które wakacje spędzają w mieście.
Jednym z punktów w harmonogramie Bazy jest otwarcie na daleszyckim rynku – po raz pierwszy w te wakacje – Miejskiej Plaży. Inicjatywa ruszy 3 sierpnia pod hasłem „Plaża, piasek i gwiazdy” i jest otwarta dla wszystkich chętnych. Wśród atrakcji będzie m.in. zwiedzanie planetarium, gry i zabawy oraz gigantyczna piaskownica. Zaplanowano też pokaz ratownictwa medycznego i warsztaty na temat bezpiecznego wypoczynku, a także rowerowy tor przeszkód. Organizatorzy zapraszają wszystkie chętne dzieci z dorosłymi opiekunami.
Trzecim dniem otwartym dla chętnych będzie poniedziałek 7 sierpnia. Organizatorzy zapowiadają wtedy sportowe rozgrywki w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Daleszycach.
Baza Dziecięca otwarta będzie codziennie od godz. 10 do 14. Dzieci mają w tym czasie zapewnione atrakcje, poczęstunek i opiekę, którą sprawują Asystenci Rodziny, Świetlica Promyczek, Świetlica Podwórkowa, ZHP oraz chętni wolontariusze.
Organizatorem Bazy jest Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Daleszycach, Świetlica „Promyczek” przy wsparciu Związku Harcerstwa Polskiego Chorągiew Kielecka, Urzędu Miasta i Gminy Daleszyce, ZSP w Daleszycach, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Daleszycach i zaproszonych gości.