Warsztaty terapeutyczne i wielka inauguracja Daleszyckiego Telefonu Zaufania dla dzieci i młodzieży

Sos-logotypWyjątkowe inicjatywy dla dzieci i młodzieży! Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Rodzinie w Daleszycach uruchomił ośrodek mediacji rówieśniczych oraz specjalną infolinię dla najmłodszych w potrzebie.
Młode pokolenie, które potrzebuje pomocy w rozwiązaniu problemów rodzinnych, rówieśniczych lub osobistych, może już dzwonić pod Daleszycki Telefon Zaufania. Pod numerem 505 076 387 dzieci i nastolatki mogą porozmawiać, uzyskać wsparcie i radę we wszystkich trudnych dla nich sytuacjach. Telefon czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 17.00.


Poprzez ten numer dzieci mogą się także umówić na „mediacje rówieśnicze”. Specjalnie dla nich MGOPS wzmocnił kompetencje pracowników i rozszerzył działalność istniejącego już w Daleszycach ośrodka mediacji, w którym do tej pory porady i wsparcia szukali głównie dorośli. Do ośrodka mediacji rówieśniczych dzieci i młodzież mogą też po prostu zapukać – w jego siedzibie mieszczącej się na terenie szkoły podstawowej w Daleszycach codziennie dyżurują pracownicy MGOPS.
Te działania są elementami projektu „SOS dla rodziny”, realizowanego przez Ośrodek we współpracy z Miastem i Gminą Daleszyce. W jego ramach odbyły się także terapeutyczne warsztaty teatralno – aktorskie dla dzieci.
Celem cyklicznych zajęć, prowadzonych przez panią Dorotę Anyż z Fundacji Studio TM , jest rozwój emocjonalny, osobowościowy, kreatywny, likwidacja wewnętrznych barier, radzenie sobie w sytuacjach stresujących, otwarcie na otaczający świat, wzmocnienie poczucia własnej wartości, umiejętność nawiązywania relacji z osobami bliskimi i relacji interpersonalnych z osobami obcymi. Ich zakładanym rezultatem jest wykształcenie kompetencji kluczowych: społecznych i obywatelskich oraz świadomości i ekspresji kulturalnej oraz wzrost motywacji do działania. Celem tych spotkań jest również budowanie więzi koleżeńskich, wskazywanie poprzez zabawę odpowiednich wzorców zachowań społecznych, zmniejszenie poziomu agresywności, trening cierpliwości, umiejętność poświęcania uwagi, dokładności, dopracowywania szczegółów, sztuka dokańczania podjętych zadań i sztuka powtarzania.
Pierwsze warsztaty odbyły się 29 września w sali MGOK w Daleszycach, terapeutyczne spotkania będą prowadzone cyklicznie.
Kolejne warsztaty już w październiku – obiecujemy zdać Wam relację!