Ponad 100 osób wzięło udział w zorganizowanym w sobotę Dniu Wspaniałej Rodziny

Strefa zabaw kreatywnych dla dzieci, spotkania z psychologiem i mediatorami, warsztaty tworzenia biżuterii, kącik majsterkowicza, porady psychodietetyka i wizażystki to tylko część atrakcji, które w sobotę czekały na rodziny w remizie OSP w Daleszycach.

 

 

 

 

 


W czerwcu, dzięki współpracy Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Urzędu Miasta i Gminy Daleszyce uruchomiono w gminie projekt „ SOS dla Rodziny – projekt pomocy dla dzieci i młodzieży z rodzin zagrożonych i dotkniętych przemocą w rodzinie”, który w konkursie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej został nagrodzony jako najlepszy w kraju. Celem projektu jest redukcja występowania zjawiska przemocy rówieśniczej oraz przemocy w rodzinie a także uświadomienie dzieciom, gdzie mogą szukać pomocy w sytuacji zagrożenia przemocą lub występowania przemocy oraz tego, jakie mają zagwarantowane prawa. Cykl terapeutycznych warsztatów teatralnych, prowadzonych w ramach projektu, uczy najmłodszych otwartości, komunikowania swoich potrzeb oraz radzenia sobie z własnymi emocjami w sytuacjach konfliktowych bez używania przemocy. Dzień Wspaniałej Rodziny, również będący jednym z działań projektu, na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci, jak i dorosłych.
„ Festyn Dzień Wspaniałej Rodziny, w którym tak licznie wzięli udział mieszkańcy naszej gminy, wpisał się w światowe działania prowadzone w ramach obchodzonego 19 listopada Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. –mówił burmistrz witając zgromadzonych w remizie gości – Stawiamy w nim na integrację rodzin, na uświadomienie im tego, jak ważną rolę pełnią w społeczeństwie i jak cenne i ważne są doświadczenia, które dzieci wnoszą w dorosłość z rodzinnego środowiska. Jestem przekonany, że taka forma spotkania- gdzie oprócz konsultacji ze specjalistami był również czas po prostu na wspólne, przyjemne spędzenie czasu – zaowocuje korzystnymi efektami. Cały czas mamy na uwadze dobro dziecka, mając świadomość, że dzieci przecież kiedyś dorosną i zastąpią nas wszystkich” – dodał burmistrz.
Na dzieci czekało osiem kreatywnych stanowisk, gdzie mogły własnoręcznie wykonywać drewniane zabawki, klocki z wizerunkiem superbohaterów, robić bżuterię czy magnesy na lodówkę. Dla śmiałków przygotowano kilkunastometrowy „tunel czasoprzestrzenny” oraz stację kosmiczną, gdzie można było zrobić sobie kosmiczne selfie lub wyjrzeć przez okno rakiety. W programie wydarzenia było też miejsce na kilka prelekcji: psychologa dziecięcego, wizażysty, psychodietetyka czy policji – zgromadzeni słuchacze chętnie zadawali pytania specjalistom oraz korzystali przy stolikach z ich indywidualnych konsultacji. Smakowitym momentem było wspólne zajadanie pysznego tortu z logo projektu „SOS dla Rodziny”, które poprzedziły trzy wystrzały kolorowego, błyszczącego konfetti. Dzieci oraz ich rodzice opuszczali remizę z uśmiechami na twarzach, z rękami pełnymi pamiątek i kolorowych balonów.