Aktywni Seniorzy w Daleszycach

W miniony weekend w budynku Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Daleszycach odbyło się spotkanie dla seniorów z terenu Miasta i Gminy Daleszyce. W spotkaniu prowadzonym przez Renatę Segiecińską, kierownika Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Annę Kosmalę, kierownika Wydziału Administracji i Rozwoju w urzędzie miasta i gminy, udział wzięło ok. 150 seniorów chcących aktywnie spędzać swój wolny czas.
Wykłady naukowców
Seniorzy mieli możliwość wysłuchania bardzo ciekawych wykładów prezentowanych przez naukowców z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Prelekcje na temat pozytywnej starości, która nie musi oznaczać niepełnosprawności przedstawiły dr n. med. Małgorzata Kaczmarczyk oraz dr n. med. Elżbieta Kamusińska. Pomiędzy wykładami goście mieli możliwość posłuchać utworu „Jednego serca” z repertuaru Czesława Niemena w wykonaniu Kornelii Kanclerz młodej, utalentowanej wokalistki z Kranowa. Po wykładach zebrani w tym dniu seniorzy mogli zadawać pytania do przybyłych na to spotkanie gości, radnego sejmiku województwa świętokrzyskiego Grzegorza Gałuszki, doradcy Marszałka ds. seniorów Jerzego Pyrka oraz lekarzy z Ośrodka Zdrowia w Sukowie Ewy i Roberta Brumirskich.


List intencyjny
W trakcie spotkania burmistrz, Dariusz Meresiński podpisał list intencyjny, który ma na celu wspólne działania Gminy Daleszyce i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w kwestii aktywizacji seniorów z terenu naszej gminy.
Kolejnym punktem był występ zespołu wokalnego Wybranieccy z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Daleszyc, który zaprezentował swoje umiejętności śpiewając utwory „Mój śpiewniczku, podróżniku” oraz „Gra w kolory”.
Młodzież dla seniorów
Dalszą część spotkania prowadzoną przez Mariolę Kaczmarczyk i Agnieszkę Rychel zdominowali młodzi mieszkańcy naszej gminy. Zorganizowali oni dla seniorów mini teleturniej w dobrze znanym formacie pn. „Jeden z dziewięciu”, gdzie w rolę Tadeusza Sznuka wcielił się Wiktor Krzemiński. Uczestnicy musieli zmierzyć się z pytaniami związanymi m.in. z młodzieżowym slangiem, którego często dziadkowie, a nawet rodzice nie są w stanie zrozumieć. Każdy uczestnik otrzymał za udział prezenty wręczane przez teleturniejową hostessę, Olę Jaworską.
Na zakończenie odbyły się zajęcia ze śmiechoterapii prowadzone przez Annę Kulczycką . Dzięki specjalnie przygotowanym ćwiczeniom wszyscy świetnie się bawili i niechętnie opuszczali budynek MGOK-u. Spotkanie dostarczyło seniorom i wszystkim zebranym wielu ciekawych informacji i pozytywnej energii na cały kolejny tydzień.
– Uważam, że takie spotkania są bardzo potrzebne i już myślimy o kolejnym, w które zaangażujemy naszą „dorosłą młodzież”. Widać było dzisiaj, że seniorzy potrzebują tego typu spotkań integracyjnych – podsumował spotkanie burmistrz, Dariusz Meresiński.
Spotkanie przygotowali pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Daleszycach, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.