Grupa wsparcia dla osób współuzależnionych – można dołączyć!

27 kwietnia o godzinie 15:30 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Daleszycach odbędzie się kolejne spotkanie nowo powstałej grupy wsparcia dla osób współuzależnionych. Co ważne, można do niej dołączyć w każdym momencie. A jak twierdzą psychoterapeuci, warto, ponieważ chora jest cała rodzina żyjąca z osobą uzależnioną. W gminie Daleszyce osoby te nie muszą zostawać same ze swoim problemem.


Osoby współuzależnione mają wiele zmartwień, przeżywają liczne frustracje i często znajdują się w trudnej sytuacji. Samorząd gminy Daleszyce nie pozostawia ich samych sobie. – Utworzyliśmy grupę wsparcia dla osób współuzależnionych, ponieważ jest w gminie taka potrzeba. Na spotkania zapraszane są matki, siostry, żony, mężowie czy też inni członkowie rodzin, w których są osoby uzależnione od alkoholu lub też z innymi, bardzo utrudniającymi życie uzależnieniami – mówi Renata Segiecińska, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Osoby te spotykają się z psychoterapeutką Joanną Woźniak, która próbuje uczyć je jak ochraniać siebie, jak nie pozwalać krzywdzić dzieci, jak żyć z osobą uzależnioną i w jaki sposób można pomóc jej z tego uzależnienia wyjść – dodaje Renata Segiecińska.
Grupa wsparcia powstała dwa miesiące temu. – Utworzenie grupy dla osób współuzależnionych jest kolejnym krokiem w prowadzonej przez samorząd gminy Daleszyce polityce prospołecznej – zaznacza Dariusz Meresiński, burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce. – Wiemy, że tego typu inicjatywy bardzo dobrze wpisują się w potrzeby lokalnej społeczności i świetnie funkcjonują. Mamy tu prężnie działającą grupę wsparcia dla rodziców dzieci niepełnosprawnych, która jest pewnego rodzaju ewenementem, ponieważ jej członkowie sami przejmują kierownictwo nad nią i decydują o jej kształcie, co się świetnie sprawdza. Organizujemy także spotkania z seniorami, którzy w cudowny sposób potrafią się integrować. Obecnie stawiamy kolejny krok i zapraszamy do wspólnych rozmów członków rodzin osób uzależnionych, ponieważ wiemy, że alkoholizm, czy narkomania, a nawet uzależnienie od Internetu jednej osoby, potrafi zniszczyć całą rodzinę. Dlatego tak ważnym jest, aby te osoby otrzymywały wsparcie z zewnątrz i umiały szukać pomocy dla samych siebie – dodaje burmistrz Dariusz Meresiński.
Dołączając do grupy wsparcia osób współuzależnionych można pomóc zarówno sobie, jak i bliskiej osobie uzależnionej. Osoby zainteresowane tą formą pomocy proszone są o zgłaszanie się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej osobiście lub telefonicznie. Tam zostaną im udzielone niezbędne informacje.