Seniorzy w Krakowie

Wawel, krakowskie Stare Miasto i rynek były celem wycieczki na którą udali się seniorzy z gminy Daleszyce w piątek 10 sierpnia. Słoneczna pogoda sprzyjała, aby wspólnie poznawać historię tego pięknego miasta.
W wycieczce wzięło udział 50 seniorów z terenu całej gminy Daleszyce. Pierwszym punktem wycieczki był Zamek Królewski na Wawelu. Podczas wizyty towarzyszył im przewodnik, który opowiadał o historii zamku oraz o eksponatach, które pochodziły z XVI wieku.


– Jestem pod dużym wrażeniem seniorów z waszego miasteczka. Wszyscy cierpliwie znosili moje opowiadania. To była jedna z najlepszych grup jakie miałam zaszczyt oprowadzać po siedzibie królów Polski – mówiła pani przewodnik.
Następnie wszyscy udali się na krakowski rynek. – Po raz pierwszy w życiu słyszałam hejnał mariacki – mówiła jedna z uczestniczek wycieczki. Na rynku był czas wolny, gdzie każdy mógł zaopatrzyć się w pamiątki lub zrelaksować pod parasolami i wypić schłodzony napój. Po zwiedzaniu wszyscy udali się na obiad do restauracji „Pod Smokiem”, gdzie zjedli pyszny posiłek. Seniorzy zgodnie mówili, że jak ktoś przygotuje obiad to smakuje o wiele bardziej, niż by mieli sami pół dnia spędzić w kuchni.
– Dlatego warto wyrwać się z domu – śmiała się jedna z uczestniczek.
– Seniorzy z naszej gminy bardzo chętnie uczestniczą w projektach im dedykowanych i zgłaszają potrzebę większej integracji. Dlatego staramy się wspólnie z Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej organizować różne formy aktywności dla naszej „młodzieży”. Tym razem była to wycieczka do stolicy małopolski – mówił burmistrz Dariusz Meresiński.
– To był świetnie spędzony czas. Z wielką chęcią wybierzemy się na kolejne takie wyjazdy. Cała wycieczka była bardzo udana. Oby jak najwięcej takich inicjatyw – mówili w drodze powrotnej do domu uczestnicy wycieczki.
Mateusz Fąfara