Objazdowe wakacje w gminie Daleszyce hucznie zakończone. Było ponad dwieście dzieci!

Wręczenie upominków i podziękowań, liczne zabawy oraz wesołe biesiadowanie przy ognisku – tak wyglądało uroczyste zakończenie cyklu spotkań dla dzieci zorganizowanych pod nazwą „Objazdowe wakacje”. Trzeba przyznać, że innowacyjny, ciekawy i oryginalny pomysł odwiedzania poszczególnych miejscowości wspólnie z Mobilnym Klubem Rodzinnym m-Gopsik cieszył się wielkim uznaniem.

 

Dotarli do najdalszych zakątków gminy

Wakacje dobiegły końca, tym samym zakończył się również wakacyjny projekt zorganizowany przez Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przy wsparciu Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury oraz Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Daleszycach, a także licznych sponsorów
Objazdowe wakacje to projekt, w założeniu którego mieliśmy przede wszystkim pokazać małym i dużym mieszkańcom gminy, że można ciekawie zorganizować czas wolny bez wielkich nakładów finansowych, że wcale nie trzeba siedzieć i narzekać na nudę, a dobrze bawić się w większym gronie – powiedziała Renata Segiecińska, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Bardzo dużo dzieci wzięło udział w tej akcji, której kluczem było to, że to my docieraliśmy do niech, a nie one do nas. GOPSIKiem i różnymi innymi pojazdami odwiedzaliśmy dzieci tam, gdzie mieszkają. Przywoziliśmy im ciekawe książki, bardzo dużo gier i zabaw. Powróciliśmy do tych, które są znane nam rodzicom, a zapomniane przez młodsze pokolenie. Była gra w gumę, dziewczynki uczyły się tego od swoich mam, były też kapsle i wiele innych zabaw – dodała dyrektor Renata Segiecińska.

Niezawodna integracja sposobem na nudę

W objazdowych wakacjach uczestniczyły dzieci i rodziny, które są pod opieką Ośrodka Pomocy Społecznej, ale też te, które z tej opieki nie korzystają. – To było cudowne, bo była jedna wielka integracja, którą widać dzisiaj. Rodzice ze sobą rozmawiają, dzieci się już znają i mają sobie bardzo dużo do powiedzenia. I właśnie o to chodzi, żeby mieszkańcy gminy znali się, wspierali, wymieniali informacjami. Na tym polega siła społeczeństwa. Świetnie, że my, dorośli potrafiliśmy skrzyknąć się i zrobić taką akcję, niezależnie od tego, jakiej instytucji jesteśmy przedstawicielami, czy kultury, biblioteki, ośrodka pomocy, urzędu gminy, czy też sponsorami – podkreśliła dyrektor Renata Segiecińska.

Wspólnie pożegnali wakacje

Podczas uroczystego zakończenia, które odbyło się w ośrodku „Uroczysko” w Borkowie, dzieci powitał Burmistrz, Dariusz Meresiński. Na jego ręce uczestnicy „Objazdowych wakacji” złożyli wyjątkowe podziękowania za wspaniałą wakacyjną zabawę, przekazując własnoręcznie wykonane prace. Specjalne podziękowania powędrowały także do wszystkich sponsorów i osób zaangażowanych w zagospodarowanie czasu wolnego. Organizatorzy przygotowali także prezenty dla wszystkich uczestników wakacji w postaci odblaskowych breloczków. – Dziś zakończenie ważnego projektu i cieszymy się, że dopisała nam pogoda i tak wspaniałą akcję kończymy w takich okolicznościach przyrody. Jest tu mnóstwo dzieci, które świetnie się bawią, są szczęśliwe i zadowolone. Urząd Miasta i Gminy Daleszyce dołożył wszelkich starań, żeby najmłodsi mieszkańcy gminy wspólnie i ciekawie spędzali wakacyjny czas i z całą pewnością możemy powiedzieć, że było warto – stwierdził Piotr Ferens, sekretarz Miasta i Gminy Daleszyce.

Innowacyjny projekt skradł serca małych i dużych

Warto przypomnieć, że projekt „Objazdowe wakacje” był cyklem spotkań i warsztatów dla dzieci. Przez całe wakacje kolejno dojeżdżano do poszczególnych miejscowości, gdzie fantastyczna zabawa czekała nie tylko na najmłodszych mieszkańców gminy. – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury włączył się w objazdowe wakacje. Organizowaliśmy liczne zajęcia sportowe, których koordynatorem był pan Zbigniew Witka, któremu serdecznie dziękuję. Były konkurencje zręcznościowe, sprawnościowe, począwszy od łowienia rybek, poprzez kręcenie hula-hop i wiele innych, również tych nieco już zapnianych gier i zabaw, które sprawiły dzieciom mnóstwo frajdy. Co najważniejsze frekwencja dopisała. Do wspólnej zabawy włączały się nie tylko dzieci, ale również rodzice, co nas bardzo cieszy – podkreślił Norbert Wojciechowski, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Daleszycach.
Spotkania bardzo przypadły dzieciom do gustu. To był niezapomniany czas. – Bardzo podobało nam się wspólne rysowanie rysunków. Ciekawe były też gry planszowe. Takie wakacje powinny być organizowane co roku – zgodnie stwierdziły dzieci. – Fajnie było spotkać się z koleżankami i kolegami, z którymi nie widujemy się zbyt często. Była super zabawa – dodały.
Objazdowe wakacje chwalili nie tylko najmłodsi, ale również i ci starsi mieszkańcy Miasta i Gminy Daleszyce. Trzeba przyznać, że wakacyjny projekt wyjątkowo zintegrował lokalną społeczność. Podczas uroczystego zakończenia do Borkowa zjechało aż dwustu uczestników, naprawdę odjazdowych wakacji. – Dziękujemy wszystkim uczestnikom objazdowych wakacji, zarówno tym najmłodszym, którzy chcieli razem z nami spędzić czas, jak i tym starszym, którzy włączyli się w ciekawą organizację zajęć. Do zobaczenia za rok! – podsumował burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński.
Agnieszka Olech