Mini olimpiada, maxi emocje – sportowa impreza w Daleszycach za nami

Mini Paragedon 201816 sierpnia na stadionie sportowym w Daleszycach odbyło się niezwykłe wydarzenie – Mini Paragedon 2018. Były biegi, marsz z kijami, zumba, gry i zabawy ruchowe oraz plastyczne, medale upamiętniające imprezę, a na zakończenie piknik i grill.

 

 

 

 


Uczestników wydarzenia powitał burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński wraz z prezesem Stowarzyszenia Projekt Świętokrzyskie Bogdanem Wentą i wiceprezes Danutą Papaj. – Dziś w Daleszycach wielkie, sportowe święto, Mini Paragedon 2018. Potrzeba organizacji tego typu wydarzeń jest niezaprzeczalna, ponieważ aktywizacja osób niepełnosprawnych to kluczowa sprawa w procesie likwidowania barier i zapobiegania wykluczeniu społecznemu. Świetna zabawa jest doskonałą okazją do integracji, wspólnych rozmów i wymiany doświadczeń – mówił burmistrz Dariusz Meresiński.
– Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Mini Paragedonu, pani Renacie Segiecińskiej, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, panu Norbertowi Wojciechowskiemu dyrektorowi Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, pani Beacie Maciejewskiej przewodniczącej Grupy Wsparcia, a także pracownikom jednostek podległych gminie oraz sponsorom. Bez ich wsparcia nie byłoby tak wspaniałego spotkania – dodał burmistrz.
Wydarzenie rozpoczęło się występem Zbyszka Szczerka z synem Antosiem. – Od 30 lat jestem osobą niepełnosprawną. Całym sercem wspieram inicjatywy takie, jak dzisiejsza. Dają one szansę pokazania swoich talentów i ogromną siłę do codziennej walki z własnymi ograniczeniami – powiedział Zbyszek Szczerk.
Scena podczas Mini Paragedonu tętniła życiem. Prowadzone były z niej liczne gry i zabawy. Były tory przeszkód, wyścig raków, rzut do celu, czy taniec integracyjny. Przy latynoskich rytmach trener i dyplomowana instruktor Katarzyna Kaczmarczyk poprowadziła żywiołową zumbę.
Kluczowym momentem imprezy był bieg dla dorosłych na trasie 3 x 600 metrów oraz bieg dla dzieci na trasie 600 metrów wokół stadionu sportowego. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, które na mecie wręczali burmistrz Dariusz Meresiński wraz z prezesem Bogdanem Wentą.
Oprócz biegów wszyscy uczestnicy wydarzenia mieli okazję wziąć udział w marszu z kijami na trasie o długości 720 metrów. Nordic Walking odbył się pod czujnym okiem instruktor Beaty Chmiel.
Bardzo ciekawym punktem Paragedonu była zabawa na płycie stadionu klockami MOOVIE. – Są to klocki do rehabilitacji dzieci z zaburzeniami motoryki dużej – poinformował prezes Bogdan Wenta. – Służą również do zajęć z integracji sensorycznej oraz zabaw ruchowych. Ćwiczą i rozwijają wyobraźnię, koordynację ruchową i poprawiają postawę ciała dziecka. Dzisiaj uczestnicy zabawy mieli za zadanie budowę toru przeszkód według własnej koncepcji i poradzili sobie z nim wyśmienicie – zapewnił Bogdan Wenta.
Dzieci mogły wziąć udział także w grach i zabawach artystycznych i plastycznych przygotowanych przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Daleszycach.
Spotkanie zakończyło się integracją podczas wspólnego pikniku połączonego z grillowaniem.
Agnieszka Olech